Peking

Znak PekinguČeský název: Peking
Místní název: Pej-ťing
Anglický název: Beijing 
Stát: Čína                                 
Kontinent: Asie
Rozloha: 16808 km2
Počet obyvatel: 17 mil.
Název letiště: Beijing Capital International Airport; BCIA

 

     Peking je hlavním městem Číny. Dnes má již kolem 17 miliónů obyvatel. Oficiálně udávaná rozloha města činí 16808 km2. Najdete zde mnoho nádherných paláců, cenných muzeí, chrámům, památníků, továren, obchodních domů i moderních náměstí plné obchodů. Historické jádro Pekingu tvoří tři do sebe jakoby zapadající pravoúhlá města s pravidelnou zástavbou, na které na jihu navazuje čtvrté vnější město. Uvnitř se nachází „Zakázané město“ s původním opevněním a s četnými cimbuřími. Peking je příliš rozlehlý na to, abyste jej mohli procházet pěšky, jak bývá zvykem v mnoha evropských městech. Zakázané město (Ku-kung) se rozléhá na ploše 72 hektarů. Najdete zde řadu jedinečných památek jako např. paláce, pavilony, nádvoří a zahrady. Zakázané město dostalo své jméno proto, že obyčejní lidé sem v minulosti téměř po 500 let neměli přístup. Tento prostor bývá dnes označován také jako Císařský palác, Palácové muzeum. Toto sídlo čínských panovníků bylo vybudováno tak, aby počet jeho místností dosáhl šťastného čísla 9999. Číslo 9 bylo totiž magickým symbolem nebes. Areál byl vybudovaný v letech 1406 až 1420 a sloužil jako rezidence celkem 24 císařům. Do hlavní části Zakázaného města se vchází přes obřadní bránu Bránu nejvyšší harmonie (Tchán-che-men), která byla vztyčena v roce 1420. Její vchod střeží dvojice mohutných bronzových lvů. Za touto mocnou obrannou linií se nachází nejlepší čínská starobylá architektura. 

     V Pekingu najdete mnoho úchvatných a neuvěřitelných pamětihodností jako např. náměstí Tiananmen (Tchien-an-men). Toto prostranství o rozloze 40 hektarů v samém centru Pekingu je považováno za největší náměstí světa. Nízká budova na jižním konci náměstí je Mauzoleum Mao Ce-tunga. Když půjdete přes náměstí směrem na východ, narazíte na budovu Čínského národního muzea. Na severní straně náměstí stojí Brána nebeského klidu, na které je umístěn slavný portrét vůdce Maa.  

     Největším parkem v Pekingu je park Tiantan (Tchien-tchan), kterému se také někdy říká „park Chrámu nebes“ Nejznámějším chrámem v Pekingu je „Palác věčného klidu a harmonie“. Z dalších významných pekingských chrámů připomeňme ještě Konfuciův chrám, Chrám velkého zvonu, Chrám bílé pagody, Chrám bílých oblaků. V Pekingu najdete také Pekingskou zoologickou zahradu, která je největším areálem tohoto druhu v celé Číně. Dále starobylou pekingskou hvězdárnu. V Pekingu lze také zavítat do typických obchodních čtvrtí, kde se život točí jen kolem nákupů a prodeje snad všeho možného zboží. Hlavní nákupní tepnou města je ulice Wangfujing (Wan-fu-ťing), která se táhne od severu na jih, několik bloků východně o Zakázaného města. Peking patří mezi města s úchvatnými památkami a historií. Návštěva tohoto měta bude pro Vás určitě celoživotním zážitkem.

Macao Taiwan Peking Zhuhai Šanghaj ●  ShenZhen ●  HongKong GuangZhou

ZDARMA

 

Jak obchodovat s Čínou?

Aktuální čas ČÍNA

Vízum do Číny
VÍZUM DO ČÍNY